Parmaklıklar Ardında: Vis a Vis

Derler ki gün gelir ve bir anda fark edersin ki, hayatında yaşayıp yaşayacağın bütün güzel şeyler geride kalmış… 

 

Kim bir gün hapishaneye düşeceğini düşünür? Böyle bir soru sorulduğunda belli bir bakış açısından dolayı şöyle bir düşünce oluşabilir; abi ben yasaya karşı geldiysem tabii ki de düşünürüm. Ama bu soruyla kast ettiğimiz bu değil tabii ki de. Bu dizimizdeki baş karakterimiz Macarena, sıradan bir hayat yaşayan kız. Saf ve güzelliğin tanımı. Tabii ki de bu işin başlangıç kısmı. Macarena patronuna aşık olup onun için yasadışı şeyler yapıp hapse düşene kadar her şey peri masalı. Ama o hapishane kapısından adım attıktan sonra geçen zaman dilimlerinde ise acımasız katile kadar bir sürü evre geçirdiğini görüyoruz. 

 

Macarena ilk hapishaneye girdiğinde o kadar çok üzülmüştüm ki, ben de ana karakterle birlikte bunun haksızlık olduğunu düşünüyordum. Yani adam onu kandırmış ve sonunda ihanet etmişti. Ama izlemeye devam ettikçe aslında başımıza gelen her bir şeyin bizim yaptıklarımızın sonucu olduğunu keşfettim izlerken. Gerçi böyle deyince şey gibi gelebilir yahu zaten bunu bilmiyor muydun? Bilmekle anlamak ve gerçekten sonuna kadar bunu hissetmek arasında çok fark var.  

 

Hikayemize dönersek eğer Macarena, hapishaneye düştükten sonra yollarının asla ayrılmayacağı bir isimle tanışır… ZULEMA ZAHİR. 

 

blank

 

Zulema, acımasız, zeki ve hapishanenin en tehlikeli kişisidir. Dizideki karakterlerin diğer bir deyişi ile: CEHENNEMDEN ÇIKMA ÇILGIN ELF.  

 

Zulema ile yolu keşişen MacarenaZulema ile birçok kez kapışır ve her kapışma sonucunda masumluğundan bir parça yitirir ama aynı zamanda da olgunlaşır. Bu bağlamda şöyle diyebiliriz; doğru yola girmek kolaydır ama kalması zordur. Özellikle de hapishaneye düşen bir insandan bahsediyorsak. Zamana karşı masumluğunu yitirmemeye çalışan karakter etrafının etkisiyle istemeden de olsa ki çoğunlukla kendi istek ve kararlarıyla bu yoldan sapıyor. Ve en sonunda ise… Sarışın Zulema doğuyor diyebiliriz ve sonraları birbirini birçok kez öldürmeye çalışan bu ikilinin dizinin sonunda mantık evliliği yapmış bir çift gibi birbiriyle soygunlar yaptığını görüyoruz. 

 

blank

 

Tabii ki de şarışın Zulema doğunca mantıken diyoruz ki bir ipte iki cambaz oynamaz. Ama Vis a Vis ipinde kaç tane cambaz oynadığını görüyoruz! Ama her atasözünün haklı çıkması gibi bu atasözü de dediğim dedik çıkıyor ve ipteki cambazlar bire düşüyor: Macarena’ya. 

 

blank

İnsan diziyi izlerken düşünmüyor değil 5 sezon izliyorsun, Zulema’nın nasıl çılgın bir karakter olduğunu görüyorsun ama hayatta kalan Macarena oluyor. Bu da şöyle bir yanlış anlaşılmaya yol açmasın; Zulema kaybetti. Hayır. Bana sorarsanız her şekilde karakterinden ödün vermeyerek, bildiğini okuyarak ve son ana kadar aynı çizgide kalıp sarsılmamasıyla bu gururu yaşayan karakterimiz Macarena değil Zulema. Neden derseniz, şöyle ki; Macarena hep çelişkili olan ve bir sonraki adımını tahmin edemeyeceğiniz bir karakter. Bu da onu bir çok yönden benim gözümde kötü karakter sıfatına sokuyor… 

 

Diğer karakterlere gelirsek, açıkçası her karakteri ayrı bir kişilik. Çingenesinden, lezbiyenine… 

 

Ama dizideki en takdire şayan karakterimiz son bölümün adından anlaşılacağı üzere (Zulema Zahir Kimdir?) Zulemadır. Ve o son sahnedeki konuşmasının ardından bitiriş hareketi ise adamlığın zirvesidir.  

blank

 

Yani kısaca Yaşasın CEHENNEMDEN ÇIKMA ÇILGIN ELF deyip, bu yazımızda size veda ediyoruz 🙂